Rast a rozvoj novorodenca sú fascinujúcim procesom plným malých míľnikov a objavov. Pre podporu tohto vzrušujúceho vývoja je dôležité vybrať vhodné rozvojové hračky a aktivity. V tomto článku sa pozrieme na odporúčania pre hračky, ktoré poskytujú nielen zábavu, ale aj podporujú kognitívny, senzorický a motorický rozvoj novorodenca.

 

Hracie koberce

Hracie koberce sú vynikajúcim spôsobom, ako vytvoriť bezpečné a podnetné prostredie pre novorodenca. Vyberte kus s jemnými textúrami a jasnými farbami, ktoré podporujú vizuálny vývoj. Niektoré koberce majú pridané hračky, zrkadielká a iné stimuly, ktoré prilákajú pozornosť malých očí.

 

Kontrastné hračky a knihy – rozvíjajú vnímanie

Novorodenci majú obmedzený zrak a sú citliví na kontrastné farby. Kontrastné hračky a knihy s jednoduchými, výraznými vzormi sú ideálnym spôsobom, ako podporovať ich vizuálnu stimuláciu. Či už sú to čiernobié alebo farebné knihy s jednoduchými obrazcami, tieto hračky poskytujú vizuálny podnet a rozvíjajú vnímanie.

 

Rôzne hračky na zavesenie – podporujú hmatový vývoj

Hmatový vývoj je kľúčovým aspektom raného detstva. Hračky na zavesenie, ktoré môžete pripevniť k postieľke alebo kočíku, poskytujú novorodencovi príležitosť cvičiť svoje malé ručičky. Hmatové hračky s rôznymi textúrami a zvukmi pomáhajú rozvíjať hmatový zmysel a zároveň prinášajú radosť.

 

Hry s vodou a plávajúce hračky – zábava pri kúpaní

Hry s vodou môžu byť nielen zábavné, ale aj vzdelávacie. Plávajúce hračky v kúpeľni môžu pomôcť rozvíjať koordináciu pohybov a zároveň poskytujú príjemný spôsob, ako stráviť čas počas kúpeľa.

 

Zrkadielkové hračky

Zrkadielka fascinujú novorodencov a poskytujú im prvý kontakt so svojím vlastným obrazom. Hračky s malými zrkadielkami alebo hračky s odraziťmi sú vhodné pre hrateľný a vizuálny vývoj. Tieto hračky môžu byť umiestnené nad prebaľovacím pultíkom alebo do postieľky.

 

Hračky so zvukom – stimulujú sluchový vývoj

Sluchový zmysel novorodenca sa rýchlo vyvíja, a hračky s jemným zvukom môžu prispieť k tomuto procesu. Plyšové hračky s jemnými melódiami, zvukmi prírody alebo hrkalkami sú skvelým spôsobom, ako stimulovať ich sluchový vývoj.

 

Teplovzdušné balóniky

Teplovzdušné balóniky, často naplnené hriankami alebo hnedou ryžou, poskytujú novorodencom pocit tepla a bezpečia. Tieto hračky môžu byť ohrievané a umiestnené vedľa dieťaťa v postieľke, poskytujúc mu pohodlie počas spánku.

 

 

Výber vhodných rozvojových hračiek pre novorodenca môže vytvoriť podnecujúce prostredie pre jeho rast a rozvoj. Je dôležité vyberať hračky, ktoré sú bezpečné, stimulujúce a prispievajú k rozvoju zmyslov a motoriky. Skúmajte rôzne možnosti a sledujte radostné reakcie vášho malého objavovateľa.

 

 

Kategórie
Aktuálne články

Magazín pre mamičky a všetkých, čo sa starajú o najmenších 🙂


Kontakt:

hello@leadmedia.sk

Matka je tá, ktorá môže nahradiť všetkých ostatných, ale ktorej miesto nemôže zaujať nikto iný.

Kardinál Mermillod

© 2023. All rights reserved.